THE KIWANIS ALL FORD DAY 2003 JUDGING RESULTS ARE:

Major Trophies

Ford V8 Driversí Choice Perpetual Trophy,    Sylvia Cilia,    1970 Fastback Mustang Classic White

President's Choice, Sponsor: Ford President's Award,    ??????,    1995 Black Mustang Convertible ZIP

Best Overall Ford, Sponsor: Rex Gorell Ford,    Rob Farrington,    1956 Fairlane Green & White GNZ 477

Best Australian Made Ford, Sponsor: Ford Credit,    David Nolte,    1964 XM Falcon Squire Silver Grey DLN 064

Best American Made Ford, Sponsor: Eureka Sportz Saloon Cafe,    Rob Farrington,    1956 Fairlane Green & White GNZ 477

Best Presented Car Display, Sponsor: RACV Ltd,    M & D Sheppard,    1997 F350 XLT Crew Cab 1KY K99

Best Presented Club Display, Sponsor: Deakin University,    Ford F100 Club of Australia

Category Trophies

Best Standard Falcon XK-XP, Sponsor: The TOLL Group,    Winner: David Nolte,    1964 XM Squire Silver Grey DLN 064

Runner-up: Ted Barber,    1964 XM Falcon Red SIXT 4

Best Standard Falcon XR-XY, Sponsor: P.P.G.Australia,    Winner: Ray Clarence,    1967 XR Falcon White GNI 548

Runner-up: Rodney Hall,    1968 XT Falcon Polar White JGT 230

Best Standard Falcon XA-XC, Sponsor: Middendorp Electric Pty Ltd,    Winner: Alex Tsilfidis,    1973 XA Falcon Orange  ALX

Runner-up: Paul Parnis,    1975 XB Falcon Green NEAT XB

Best Standard Falcon XD-XF, Sponsor: Beck Motor Spares,    Winner: Daniel Schembri,    1980 Falcon XD Silver IMORGO

Runner-up: Harris Haitidis,    1985 Falcon XF Silver Grey NEAT 6

Best Standard Falcon EA-AU, Sponsor: Printstop,    Winner: Sharon Michael,    1991 EB Falcon Black XRV111

Runner-up: Paul Carpenter,    1999 Falcon AU Black XR 801

Best Modified Falcon, Sponsor: Autopro,    Winner: Jamie Dahl,   1967 Fairmont Liberty Blue XRR

Runner-up: George Paradisis,    1971 Falcon XY Red MLNIUM

Best GT Falcon, Sponsor: Daryl Madex Trophy,    Winner: Con Koulvelas,    1973 XA GT Summer Gold SMIKGT

Runner-up: Peter Horder,    1972 XA GT Blue LGT 000

Best GT/HO Falcon, Sponsor: D.T.M. Automatic Transmissions,    Winner: David Frake,    1971 GT HO Yellow HO 071

Runner-up: Adrian Tralci,    1971 XY GT HO White LAK 808

Best Tickford Vehicle, Sponsor: Ford Performance Vehicles,    Winner: Danny Lewis,    2002 XR8 Ute Black RMV 774

Runner-up: Ken Bell,    1994 EF Station Wagon Grey BELL

Best Falcon Coupe, Sponsor: Just World Cars,    Winner: Renald Tralci,    1972 XA Coupe Purple LXA 004

Runner-up: Darren Bonnici,    1966 Coupe Blue JNJ 171

Best Falcon Cobra, Sponsor: Byrne Young Communication,    Winner: Ray Graham,    1978 XC Falcon Cobra  Blue & White XC 323

Runner-up: Duane & Kerry,    1978 XC Falcon Cobra Blue-White COB 376

Best Mustang, Sponsor: Ford Discovery Centre,    Winner: Lee Vella,    1966 Mustang Yellow PNY BOY

Runner-up: Sylvia Cilia,   1970 Mustang Classic Red SC 070

Best Fairlane/Galaxy/LTD, Sponsor: Sphinx Entertainment Centre,    Winner: Bob Farrington,    1956 Fairlane Green White GNZ 477

Runner-up: Darren Mc Carthy,    1974 LTD White LTD 074

Best Thunderbird, Sponsor: Shannons Insurance,    Winner: R Cantwell,    1963 Thunderbird Convertible White TBOO 63

Runner-up: Angelo Parsakis,    1964 Thunderbird Convertible Red 1964

Best Customline, Sponsor: Allsport Trophies,    Winner: Charlie Camilleri,    1954 Customline Blue GUV 255

Runner-up: Col Farnham,    1956 Victoria Aqua-White LODOWN

Best Compact Fairlane, Sponsor: Budget Brakes & Exhaust,    Winner: Albert Pace,    1963 Fairlane Purple NP 289

Runner-up: Terry Fletcher,    1962 Fairlane Blue White HPY 220

Best Escort, Sponsor: Rally Motors,    Winner: Garry Scicluna,    1978 Escort Blue AER 677

Runner-up: Adam Tozer,    1979 RS 2000 Bright Orange PKW 470

Best Hot Rod-Ford Powered, Sponsor: Purdey and Partners,    Winner: Robert Crutch,    1947 Anglia Van Purple 0147 SR

Runner-up: Wayne Ryan,    1932 Tudor Black XXX II

Best Early V8 (up to 1950), Sponsor: Belgrove Hire,    Winner: Greg Gibson,    1947 Pilot Mica Red OBX 386

Runner-up:,    Nil

Best "F" Series, Sponsor: Repco - Geelong,    Winner: Alan Farr,    1953 F100 Yellow QSV 201

Runner-up: Tony Mifsud,    1983 Bronco Blue Black WFE 925

Best Cortina Mk1-Mk2, Sponsor: Bob Jane T Marts,    Winner: Max Kenworthy,    1965 Lotus Cortina White Green CH 3923

Runner-up: Danny Cheesman,    1969 GT Cortina Green KGL 349

Best Cortina, Sponsor: Geelong Car Sound,    Winner: Michael Micallef,    1981 Cortina Yellow TFO 200

Runner-up: Rachel Young,    1976 TD Cortina Yellow EHB 351

Best Consul/Zephyr/Zodiac, Sponsor: Max Findlay & Associates,    Winner: Michael Ciavarella,    1965 Zephyr Blue FCV 741

Runner-up: Ron Barker,    1954 Zephyr Beige  GFO 862

Best Capri, Sponsor: Ford Co-op Credit Society,    Winner:  Shannon Reeves,    1969 Capri Green IOK 660

Runner-up: Joe Cetin,    1980 Capri Burgundy CCAPRI

Best Side Valve Prefect-Anglia, Sponsor: Howard Instruments,    Winner:  J. Allan,    1948 Side Valve  Tan MK 530

Runner-up: J. Allan,    1958 Side Valve Grey GXN 485

Best Light Commercial, Sponsor: Safety Motors,    Winner: Peter Rujanoski,    2001 Falcon XR8 Ute Black RIA 340

Runner-up: John Savvas,    1971 XY Falcon Wild Violet WON OFF

Best Unclassified Vehicle, Sponsor: Brumar Pty Ltd,    Winner: Tony Horne,    1934 Ford 40 Red HORNY

Runner-up: Joe Alonso,    1972 ZF Fairlane Blue PROMOD