THE KIWANIS ALL FORD DAY 2004 JUDGING RESULTS ARE:

Major Trophies

Ford V8 Drivers Choice Perpetual Trophy: Ford Motor Company,    David Frake,    1968 red XT GT  XT 1968

Best Overall Ford, Sponsor: Rex Gorell Ford,    Alan McKenzie ,    Convertible Sunliner SUN 055

Best Presented Car, Sponsor: Eureka Sportz Saloon Cafe,    Ford Mustang APW,    Best Presented Club, Sponsor: Ford Credit

FPV & XR Owners Club,    

Category Trophies

Best Standard Falcon XK-XP, Sponsor: Deakin University,    Winner: David Nolte,    1964 XM Squire Silver Grey DLN 064

Runner-up: Brenda Humphrey,    1964 XM Falcon Squire White HWR 040

Best Standard Falcon XR-XY, Sponsor: The TOLL Group,    Winner: Roy McDowell,    XY Falcon White LFC 832

Runner-up: John Borg,    XY Falcon Bronze KXW 102

Best Standard Falcon XA-XC, Sponsor: Middendorp Electric Pty Ltd,    Winner: Michael Davis,    XC Falcon Green  GRIEF

Runner-up: Paul Parnis,    1975 XB Falcon Green NEAT XB

Best Standard Falcon XD-XF, Sponsor: RACV,    Winner: Samuel Vella,    XE Falcon Blue  FUH 833

Runner-up: Daniel Schembri,    1980 Falcon XD Silver IMORGO

Best Standard Falcon EA-AU, Sponsor: Printstop,    Winner: David Witcombe,    BA Falcon Black SGE 891

Runner-up: Martin Micallef,    AU Falcon Black QZB 395

Best Modified Falcon, Sponsor: Euro Panels,    Winner: Scott & Lachlan Watson,    XY Falcon Ute Silver IPROXY

Runner-up: Dale Evely,    XB Falcon Gold BLU OVL

Best GT Falcon, Sponsor: Daryl Madex Trophy,    Winner: Michael Donchos,    XY GT Jewel Green LBJ 807

Runner-up: Peter Horder,    1972 XA GT Blue LGT 000

Best GT/HO Falcon, Sponsor: D.T.M. Automatic Transmissions,    Winner: Adrian Pegoraro,    XY GT HO Vermillion Fire KHO 111

Runner-up: Grant Dean,    XW GT HO Reef Green HOO 020

Best Tickford Vehicle, Sponsor: Ford Performance Vehicles,    Winner: Garry & Lee Harris,    BA  XR Falcon Citric Acid GO XR

Runner-up: John Roth,    BA GTP Blueprint GTP 320

Best Falcon Coupe, Sponsor: Just World Cars,    Winner: Darren Bonnici,    1966 Coupe Blue JNJ 171

Runner-up: Matthew Micallef,    XC Coupe Purple Black  XCKOUP

Best Falcon Cobra, Sponsor: Byrne Young Communication,    Winner: Ray Graham,    1978 XC Falcon Cobra  Blue & White XC 323

Runner-up: Dale & Christine Duffin,    Falcon Cobra Blue-White AAH 023

Best Mustang, Sponsor: Nardi Panels,    Winner: Mark Franklin,    1966 Mustang White PONYO

Runner-up: Brett Carter,    Fastback Mustang Red & Pearl Flames GOCRZN

Best Fairlane/Galaxy/LTD, Sponsor: Sphinx Entertainment Centre,    Winner: Leisa Bonnici,    1966 Fairlane XL500 Springtime Yellow FRLANE

Runner-up: Darren Mc Carthy,    1974 LTD White LTD 074

Best Thunderbird, Sponsor: Shannons Insurance,    Winner: John Enriquez,    1963 Thunderbird Red USSTAR

Runner-up: Angelo Parsakis,    1964 Thunderbird Convertible Red BRD 64

Best Customline, Sponsor: Allsport Trophies,    Winner: Peter Hibbert,    Victoria Fairlane Coupe Blue & White VICCY 255

Runner-up: Jason Taranto,    Victoria Green CH 7076

Best Compact Fairlane, Sponsor: Safety Motors,    Winner: Cheryl Dingle,    Fairlane 2 door Monza Red SIXTI 3

Runner-up: Michael Thornton,    1962 Fairlane Peach & White PQC 702

Best Escort, Sponsor: Rally Motors,    Winner: Peter Rachwalski,    Escort RS 2000 Red PMR

Runner-up: Garry Scicluna,    1978 Escort Blue AER 677

Best Hot Rod-Ford Powered, Sponsor: Ford Discovery Centre,    Winner: Mark Grant,    1928 A Model Black PII 404

Runner-up: Clinton Horne,    1934 Coupe Utility Surfer Orange UTE 34

Best Early V8 (up to 1950), Sponsor: Belgrove Hire,    Winner: Eric & Jenny Crombie,    1939 Convertible Coupe Blue CH 5085,    

Runner-up:    Nil

Best "F" Series, Sponsor: PPG Australia,    Winner: Wayne Patterson,    1965 F100 Green F100 65

Runner-up: Nathan Lea,    1981 F100 Sandstorm NL 460

Best Cortina Mk1-Mk2, Sponsor: Travelscene Geelong,    Winner: Max Kenworthy,    1965 Lotus Cortina White Green CH 3923

Runner-up: Peter Gauchi,    Cortina Red KXE 224

Best Cortina (Except Mk1&Mk2), Sponsor: K-Rock,    Winner: Ben Ioannides,    TE Cortina Blue NQI 067

Runner-up: Charles Chetcuti,    1977 TE Cortina White X FLOW

Best Consul/Zephyr/Zodiac, Sponsor: Max Findlay & Associates,    Winner: Michael Ciavarella,    1965 Zephyr Blue FCV 741

Runner-up: Jeff Hall,    1959 Zephyr Green & White CH 6159

Best Capri, Sponsor: Ford Co-op Credit Society,    Winner:  Shannon Reeves,    1969 Capri Green IOK 660

Runner-up: Quentin Oates,    1971 Capri Red Pepper CPRI 71

Best Prefect-Anglia, Sponsor: Howard Instruments,    Winner:  Aaron Keller,    C Model  Tan  CH 7645

Runner-up:,  Nil  

Best Light Commercial, Sponsor: Beck Motor Spares,    Winner: John Savvas,    1971 XY Falcon Wild Violet WON OFF

Runner-up: Claire Campbell,    BA XR8 Falcon Ute Blueprint XRCHIK

Best Unclassified Vehicle, Sponsor: Airconditioning Showroom Sales,    Winner: Alan McKenzie,    Convertible Sunliner  SUN 055

Runner-up: Steve Scater,    2000 Cobra Yellow VENAMS